„Šach!“ školstvu s priemerným IQ

Autor: Vladimíra Ledecká | 23.4.2012 o 8:52 | (upravené 23.4.2012 o 13:19) Karma článku: 15,68 | Prečítané:  3626x

Na strednej som mala kamaráta. Bol géniom. Všetci sme to o ňom vedeli. V poslednom ročníku strednej školy dokonca vypomáhal vyučujúcim na seminároch z chémie. Trávil čas so študentmi, ktorí mali záujem študovať medicínu. Ukazoval im pokusy, povysvetľoval čo nebolo zrejmé, a pravidelne vyučujúcich trápil otáznikmi, na ktoré nestačili. Vyhral celosvetovú chemickú olympiádu. Získal ocenenie prezidenta a mnoho ďalších ocenení, ktoré len podčiarkli jeho genialitu. Dnes študuje na Oxforde. Hoci chcel ostať na Slovensku, všetci mu radili, nech to skúsi inde. Dal na ich rady, a mám slano v očiach, no musím priznať- dobre spravil.

Nebol to jediný génius školy. Mali sme i Domču, nadanú na jazyky. Nedávno sa vrátila zo školy na Taiwane. Umelcov to zas odvialo do Škandinávie. Informatici sa zbalili a študujú v Anglicku. Medici ovládli Brno a Karlovku. A my, obyčajní smrteľníci? Blúdime chodbami slovenských univerzít zväčša odetí do šedého priemeru.

Tieto fakty kŕmia môj skepticizmus už pomerne dlho. No z času na čas sa nájde niekto kto rozbliká kontrolky nádeje. Tentokrát to bol náš prorektor, ktorý vyhlásil lov na mozgy stredných škôl. Plán bol dokonalý- vytvoriť zoznam súťaží, olympiád a iných atraktívnych stredoškolských aktivít a tých krikľavých žiakov za každú cenu udržať na Slovensku. Všetkých víťazov pozvať študovať k nám na Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika, ponúknuť im výber zo všetkých študijných programov ktorými disponujeme, prioritne poskytnúť ubytovanie, priznať štipendium a tiež veškerú pomoc súvisiacu so štúdiom, výskumom, či ich ďalším rozvojom.

No nie je to skvelé?

Hm, nie je. Avšak mohlo by byť, ak by sa týmto progresívnym myšlienkam pomohlo vyliahnuť. Namiesto toho priveľa ľudí kotkodáka a primálo znáša vajcia. Podstatnejšie ako zabrániť odlivu mozgov, a udržať si tieto talenty na Slovensku, sa očividne viacerým zdá fakt, že taký špičkový chemik si predsa nemôže vybrať akúkoľvek fakultu. Veď prečo by mal žiak, čo vyhral celoslovenské kolo v matematickej súťaži študovať medicínu? A olympionik psychológiu? A chemik právo? Prečo? Lebo spoločnosť by si mála vážiť to málo jedincov, ktorí obhajujú druh Homo Sapiens Sapiens, človeka ROZUMNÉHO.  Preto.

Z racionálneho hľadiska je samozrejme viac než nepravdepodobné, aby sa nejaký špičkový matematik zaradil do radu smrteľníkov na právnickej fakulte, a radšej by sa naďalej venoval svojej Pytagorovej vášni. No ja som za to, nech mu predložíme tú najatraktívnejšiu ponuku. A kiežby si bol vybral právo, aká by som bola rada. Ja študentka práva, chcem byť svedkom úspechov týchto ľudí. Chcem byť pri tom, keď im bude prezident podávať ruku v televíznych novinách a ja vykríknem, že je to môj spolužiak. Chcem viac tých krikľavých medzi nami šedými!

„MAT!“ tými s nadpriemerným IQ. Verím, že už o rok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?